• zak.edu.pl  »
  • Aktualności  »

Zawód opiekunki dziecięcej jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy

16.6.2023

Opiekunka dziecięca to odpowiedzialny zawód, który polega na pracy z najmłodszymi. To świetny wybór dla osób, które dobrze dogadują się z dziećmi i chcą mieć wpływ na ich rozwój. Aby jednak móc zajmować się dziećmi zawodowo, należy nie tylko być odpowiedzialnym, cierpliwym i empatycznym, ale także mieć odpowiednie kompetencje. Jak wygląda zapotrzebowanie na zawód opiekunki dziecięcej i czy jest to praca dla Ciebie? Dowiesz się z tego artykułu!

Na czym polega zawód opiekunki dziecięcej?

Opiekunka dziecięca to zawód oparty na trosce, empatii i wysokiej cierpliwości. Zadaniem opiekunki jest zadbanie o bezpieczeństwo i zaspokojenie potrzeb dzieci oraz prowadzenie zajęć, dzięki którym najmłodsi nauczą się praktycznych umiejętności, a także zdobędą wiedzę teoretyczną. Warto mieć więc na uwadze fakt, że zawód opiekunki dziecięcej wymaga zdolności manualnych i poczucia estetyki, które będą przekazywane podopiecznym.

Zajęcia prowadzone przez opiekunkę dziecka wpływają na jego rozwój psychosomatyczny, dlatego niezbędne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu. Jak je zdobyć? Na przykład zapisując na kierunek opiekunki dziecięcej w Żaku. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/opiekunka-dziecieca.

Decydując się na kształcenie w tym kierunku, nauczysz się zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, języka migowego, podstaw anatomiczno-fizjologicznych oraz języka obcego w opiece nad dzieckiem. Dowiesz się także jak pielęgnować dzieci niezależnie od tego, czy są zdrowe, chore czy z niepełnosprawnościami. Nabędziesz też umiejętność komputerowego wsparcia pracy w zawodzie opiekunki dziecięcej i pomożesz rozwijać wrażliwość artystyczną u najmłodszych.

Kto może zostać opiekunką dziecięcą?

Zawód opiekunki dziecięcej wymaga dużej odpowiedzialności, ponieważ często pod opieką ma się więcej niż jedno dziecko. Niezbędna jest więc wrażliwość, cierpliwość, zdolności manualne oraz przede wszystkim sympatia do najmłodszych. Nie może też zabraknąć twórczego myślenia! Prowadzenie zajęć dla najmłodszych musi być dla nich ciekawe i pozytywnie wpływać na ich nastrój i rozwój. Jest to więc zdecydowanie zawód dla osób, które dobrze czują się wśród dzieci.

Opiekunką dziecka powinna być osoba, która jest zdecydowana, konsekwentna i opanowana. Osoba zatrudniona na tym stanowisku mierzy się z codziennymi wyzwaniami, jakimi są pielęgnacja dzieci, kontakt z nimi, wychowywanie ich oraz nauczanie nowych umiejętności. Nie jest to prosty zawód, jeśli jednak masz wcześniej wspomniane cechy, to w połączeniu z nauką teoretyczną i przygotowaniem praktycznym, możesz zostać opiekunka dziecka do lat 4 i pracować z maluchami na co dzień.

Opiekunka dziecięca a współczesny rynek pracy

Rynek pracy dynamicznie się zmienia, dlatego zawód opiekunki dziecięcej możesz wykonywać w wielu miejscach. Żłobki, izby dziecka, ośrodki interwencji kryzysowej, oddziały szpitalne, hospicja, kluby malucha oraz domy prywatne to instytucje, które potrzebują opiekunek dzieci. Zapotrzebowanie na zawód opiekunki dziecięcej rośnie, ponieważ rodzicom, opiekunom prawnym oraz placówkom sprawującym opiekę nad dziećmi zależy na kompetentnych osobach, które zadbają o maluchy we właściwy sposób.

Jeśli więc masz zdolności manualne, zmysł artystyczny i jesteś odpowiedzialną osobą, która kocha pracę z dziećmi – Żak pomoże Ci zdobyć wymarzony zawód!