Dlaczego warto zacząć się rozciągać?

27.7.2023

O tym, że aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla zdrowia, wie praktycznie każdy. Istotnym elementem zdrowego stylu życia jest jednak również rozciąganie, bez którego wspomniana aktywność fizyczna może nie przynosić tak dobrych efektów. Dodatkowo pomaga ono uniknąć kontuzji (co jest szczególnie istotne w przypadku osób uprawiających sport lub często ćwiczących). Jakie jeszcze są zalety rozciągania się?

Ćwiczenia rozciągające: na czym polegają i co dają?

Głównym celem rozciągania jest uelastycznienie mięśni; ćwiczenia rozciągające polegają na wykonywaniu kontrolowanych ruchów, które poszerzają zakres ruchomości. Podstawowe ćwiczenia rozciągające obejmują rozciąganie nóg (w tym m.in. rozciąganie łydek czy ud), ale też – rozciąganie kręgosłupa, ramion czy nawet klatki piersiowej.

Dlaczego każdy – nawet osoba, która nie uprawia sportu – powinna regularnie wykonywać zestaw ćwiczeń rozciągających? Zalet rozciągania jest kilka; po pierwsze, zwiększa się elastyczność oraz zakres ruchu w stawach. Ma to ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania, ponieważ ułatwia wykonywanie zwykłych czynności, takich jak podnoszenie przedmiotów, schylanie się czy wstawanie.

Po drugie, dla osób aktywnych fizycznie i często ćwiczących rozciąganie redukuje ryzyko kontuzji, a w dodatku zwiększa wydolność mięśniową. Oprócz tego rozciąganie pomaga redukować napięcie mięśniowe i ból, przyczynia się do poprawy krążenia krwi i dotlenienia tkanek, a także – do poprawy postawy ciała i wzmocnienia poczucia równowagi. Z tego względu ćwiczenia na rozciąganie powinien robić właściwie każdy, kto ma taką możliwość. Nie można też zapominać, że wykonanie dowolnego zestawu ćwiczeń rozciągających pomaga zrelaksować się po ciężkim dniu, co ma ogromny wpływ na samopoczucie.

Relaks, a przy okazji ukojenie dla spiętych mięśni, przyniesie również masaż – najlepiej taki z elementami SPA.

Masaż coraz popularniejszym sposobem na spięte mięśnie

Bez wątpienia już od jakiegoś czasu rośnie świadomość Polaków, jeśli chodzi o kwestie zdrowotne – w tym również o konieczność dbania o właściwe rozciąganie i relaksowanie mięśni. Z tego względu dużym zainteresowaniem cieszą się masaże. Rośnie też popyt na usługi w tym zakresie. Tym samym osoby, które rozważały podjęcie pracy w zawodzie masażysty, nie powinny narzekać na brak ofert.

Aby zdobyć umiejętności i wiedzę potrzebne do pracy masażysty, można zapisać się na kierunek technik masażysta lub na krótszy kurs np. na kurs masażu z elementami SPA w Żaku. Uczestnicy nie tylko poznają teorię masażu, ale też – a właściwie przede wszystkim – podstawy anatomii, fizjologii i fizjopatologii. To niezwykle istotne, ponieważ dzięki temu wiedzą, jak wykonywać masaż w taki sposób, by faktycznie pomóc pacjentowi. Oprócz tego uczestnicy uczą się podstaw psychologii i socjologii, biorą udział w zajęciach z pracowni masażu czy masażu relaksacyjnego SPA.

Warto podkreślić, że zaangażowani i ambitni masażyści znajdą pracę zarówno w klinikach czy salonach odnowy biologicznej, ale też – w klubach fitness, które coraz częściej wprowadzają do swojej oferty usługi masażu. Dla osób aktywnych i regularnie ćwiczących systematyczny masaż, obok rozciągania, może znacząco wpływać na zminimalizowanie ryzyka kontuzji, zwiększenie wydolności i poprawę samopoczucia.