Kosmetyczka a kosmetolog — czym się różnią te zawody?

#poradyżaka

24.7.2023

Wygląd zewnętrzny wynika z różnych czynników, między innymi z genów, stanu zdrowia, stylu życia, poziomu aktywności fizycznej oraz wielu, wielu innych. Nawet nie znamy wszystkich uwarunkowań swego wyglądu. Oznacza to, że nie mamy w pełni wpływu na to, jak wyglądamy. Czym innym natomiast jest dbałość o swój wygląd. To było, jest i będzie dla nas ważne. Każdy chce wyglądać tak, żeby czuć się dobrze.

W związku z tym jak świat światem ludzie poddają się zabiegom kosmetycznym i stosują preparaty pielęgnujące. Tak rozwinął się rynek usług kosmetycznych. Współcześnie zdecydowanie dominuje on w całej branży beauty. W związku z tym przyjrzyjmy się zawodom w kosmetyce.

Czym różni się praca kosmetyczki od kosmetologa? Jaką ścieżkę nauki należy skończyć w obydwu profesjach? Czy różnice między tymi zawodami są kosmetyczne, a jeśli nie, to na czym polegają?

Co daje tytuł zawodowy - Technik usług kosmetycznych?

Aby zdobyć zawód technika usług kosmetycznych, należy ukończyć szkołę policealną. Nauka trwa dwa lata. Kończy się egzaminami z kwalifikacji FRK.04. czyli „wykonywanie zabiegów kosmetycznych”. Nauka zawodu łączy teorię z praktyką. W szkole naucza się zagadnień związanych z chemią kosmetyczną, pielęgnacją twarzy, szyi, dekoltu, dłoni oraz stóp, anatomią, dermatologią, dietetyką, wizażem, stylizacją itp., a także języka obcego zawodowego. Praktyki w salonie kosmetycznym stanowią ważną część edukacji, dzięki której absolwenci mogą być pewni swoich umiejętności.

Technik usług kosmetycznych to zajęcie idealne dla chętnych do pracy na własny rachunek. Wielu absolwentów szkoły policealnej w tym kierunku decyduje się na założenie działalności gospodarczej. Do tego też przygotowuje szkoła. W programie nauczania na kierunku technik usług medycznych znajdują się przedmioty jak podstawy przedsiębiorczości czy działalność gospodarcza i usługowa w salonie kosmetycznym.

Popularna nazwa zawodu „kosmetyczka” sugeruje, że w tym zawodzie pracują wyłącznie kobiety. Czy tak jest? Oczywiście, że nie. Faktem jest, że technik usług kosmetycznych to profesja sfeminizowana, czyli kobiety w nim przeważają. To jednak nie znaczy, że mężczyźni nie podejmują pracy w usługach kosmetycznych. Technikiem usług kosmetycznych może być każda osoba zainteresowana profesjonalną pielęgnacją urody, wykonywaniem zabiegów kosmetycznych, rozwojem w branży beauty,  pracą z klientami i budowaniem relacji z nimi.

Kim jest zatem KOSMETOLOG/ KOSMETOLOŻKA?

Aby zostać kosmetologiem/ kosmetolożką należy skończyć studia. Po trzech latach licencjatu można uczyć następne dwa, by uzyskać dyplom magistra. W ofertach uczelni są też podyplomowe studia kosmetologiczne. Kosmetologia wiąże się z dermatologią i medycyną estetyczną. Kosmetolodzy mają szerszy zakres wiedzy i obowiązków, niż kosmetyczka. Podczas gdy technik usług kosmetycznych skupia się na konkretnym zabiegu, jego procedurze i efekcie, kosmetolog może włączyć w swą pracę elementy leczenia przypadłości na przykład skórnych. Kosmetolodzy jednak nie są lekarzami i o tym należy pamiętać. Ich obowiązki dotyczą poprawiania i przywracania urody. Co do klasyfikacji zawodu, która wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej, kosmetolog jest specjalistą ochrony zdrowia.

Uroki pracy z urodą i zdrowiem

Czym różni się zawód technika usług kosmetycznych od kosmetologa?

●     ścieżką edukacji;

Technikiem usług kosmetycznych zostaje się po dwóch latach nauki, zaś kosmetologiem po trzech latach studiów licencjackich

●     zakresem obowiązków;

Technik usług kosmetycznych zajmuje się wyglądem i urodą klientów oraz stosowaniem preparatów.

Kosmetolog bardziej skupia się na związku urody ze zdrowiem oraz może pracować przy powstawaniu preparatów.

●     kierunkami rozwoju zawodowego;

Technik usług kosmetycznych ma szansę szybko pracować samodzielnie. Może skupić się na rozwoju działalności i relacjach z klientami. Kosmetolog natomiast częściej pracuje w zespole, na przykład w salonach odnowy biologicznej albo firmach kosmetycznych.

 Cykl #poradyŻaka tworzy Barbara Kazimierczak - doktor filozofii, socjolożka działająca od lat w projektach edukacyjnych. Trenerka motywacyjna, twórczyni treści, tłumaczka, edukatorka i tutorka.